Aydınlatma İkaz Ve Göstergeler Sistemi

AYDINLATMA SİSTEMİ GÖREVİ : Aracın emniyetli seyrini sağlamak için kullanılan ışıklandırmalardır.

AYDINLATMA SİSTEMİNİN PARÇALARI

Farlar : Seyir esnasında görüşün yeterli olmasını sağlayan ışıklardır. Çalışmasını akünün enerjisinden alır. Yakınları 25 metre, uzakları 100 metre mesafede aydınlatması gerekir. Aydınlatma yetersiz ise far ayarı yapılır.
Sigorta : Araçta alıcıları ve tesisatı kısa devreden doğacak tehlikeye karşı koruyan parçadır

MEYDANA GELEN BASİT ARIZALAR VE GİDERİLMESİ

     Farlardan hiçbiri yanmıyorsa ; Far anahtarı arızalı olabilir.Akü; zayıf, bitmiş veya kutup başları çıkmış olabilir Sigortalar atmış olabilir. Sigortalar attığı zaman aynı amperde yeni bir sigortayla değiştirilmelidir. 
      Farlardan bir tanesi yanmıyor veya sönük yanıyor ise ; Yanmayan tarafın far kablo bağlantısı kopmuş, oksitleniş olabilir Yanmayan tarafın far ampulü patlamış olabilir.

İKAZ SİSTEMİ GÖREVİ :
Sürücülerin yayaları ve diğer sürücüleri uyarmak amacıyla kullandıkları ışıklandırmalardır.

İKAZ SİSTEMİNİN PARÇALARI 

Sinyal Lambaları : Sürücülerin dönüş yaptıklarını bildirmek amacıyla kullanılan ışıklardır. Flaşörlere bağlıdır. Aracın dışında bulunan sarı ışıklardır.

Fren Lambaları : Sürücülerin durmakta veya yavaşlamakta olduğunu bildiren ikaz lambasıdır. Fren müşürüne bağlıdır. Aracın arkasında bulunan kırmızı ışıklardır.
Korna : Sürücülerin kullandığı sesli ikazdır.

BASİT ARIZALAR VE GİDERİLMESİ 

      Sinyal lambalarından ; hiçbiri yanmıyorsa; flaşörler arızalıdır, bir tanesi yanmıyor ise yanmayan tarafın ampulü patlak veya kablo bağlantısında arıza vardır. Fren lambalarından ; hiçbiri yanmıyor ise fren müşürü arızalıdır, bir tanesi yanmıyor ise yanmayan tarafın ampulü patlak veya kablo bağlantısı arızalıdır.

GÖSTERGELER SİSTEMİ GÖREVİ : Hareket halinde iken sürücüye aracı ile ilgili bilgi ver en ve arızaları bildiren şekilli ışıklar veya rakamlı ibrelerdir.

ARAÇTA BULUNANAN GÖSTERGELERHız Göstergesi : Aracın o anki hızını gösterir 

Kilometre Göstergesi: Aracın kat ettiği yolu bildirir.

Motor Devir Saati : Motorun çalışma devrini gösterir.

Yakıt Göstergesi : Seyir esnasında sürücüye depodaki yakıtın seviyesi ile ilgili bilgi verir. Yakıt azaldığı anda göstergede kırmızı renkte ikaz ışığı yanar.

Hararet (ısı) Göstergesi : Motor çalıştığı sürece motor ısısı ile ilgili bilgi verir. Eğer hareket halinde iken ısı göstergesinde kırmızı ışık yanıyor ise bu aracın hararet yaptığını bildirir.

Yağ Lambası : Araçta yağlama sistemi ile ilgili ikazı bildirir. Araç hareket halinde iken yağ lambası yanıyor ise kontak kapatılıp arızanın giderilmesi gerekir. Yağdanlığı simgeleyen kırmızı bir ışıktır.

Şarj Lambası : Şarj sistemi ile ilgili ikazı bildirir. Araç hareket halinde iken yanıyor ise kontak kapatılıp arızanın giderilmesi gerekir. Aküyü simgeleyen kırmızı bir ışıktır.

 

El Freni Lambası : Aracın tekerleğinin sabitlendiğini bildirir. Kesinlikle el freni ikaz ışığı yanıyor ise hareket edilmez. Parkı simgeleyen kırmızı bir ışıktır.

 

× Aklına Takılan Bir Şeyler mi var ?