Güç Aktarma Organları Ve Lastikler

SİSTEMİN GÖREVİ Motorun hareketinin tekerleklere iletilmesini sağlayan parçaların tümüne güç aktarma organları denir.

SİSTEMİN PARÇALARI VE GÖREVLERİ 

1-DEBRİYAJ (KAVRAMA) : İsteğe bağlı olarak motorun hareketini vites kutusuna iletir veya keser. Yeri volan ile vites kutusu arasındadır. Hareket halinde iken debriyaj pedalı basılı tutulmamalıdır. Debriyaj pedalının ani, sert ve yarım debriyaj olarak kullanılması debriyaj balatalarının aşınmasına ve yağlanmasına sebep olur. Vites değiştirme işlemlerinde debriyaj pedalına tam olarak basılmalıdır. 

2-VİTES KUTUSU ( ŞANZUMAN) : Motorun hızını ve gücünü ayarlar.Vites kutusu genel olarak dişli ve millerden oluşmuştur. Dişlilerin aşınmasını ve ısınmasını önlemek için vites kutusu içerisine dişli yağı ilave edilir. Vites değiştirme işlemlerinde vites kutusu ses yapıyor ise debriyaj pedalına tam basılmamıştır veya vites kutusu yağsız kalmıştır. 

3-ŞAFT (KARDAN MİLİ) : Vites kutusu ile diferansiyeli birbirine bağlar ve vites kutusunun hareketini diferansiyele iletir. 

4-DİFERANSİYEL : Şafttan gelen hareketi 90 derece kırarak aks millerine dağıtır. Ayrıca virajlarda iç lastiklerin farklı açılarda ve hızlarda dönmesini sağlayarak aracın savrulmasını önler. Diferansiyel içerisinde de dişli ve miller vardır. Dişlilerin zarar görmemesi için dişli yağı kullanılır. 

5-AKSLAR : Diferansiyelden gelen hareketi tekerleklere iletir. 

6-TEKERLEKLER : Aracın ağırlığını üzerinde bulunduran ve aracın yolla temasını
sağlayan hareket organıdır. Jant ve lastik olmak üzere iki kısımdan meydana gelir.

Jant : Tekerleğin kampanalara bağlanmasını sağlayan kısımdır.

Lastik : Aracın yolla temasını sağlayan kauçuk yapıdır. 

İki çeşit lastik vardır ; 

1-Şamyelli lastikler : İç lastiği bulunan lastiklerdir. 

2-Dubleks lastikler: İç lastiği bulunmayan lastiklerdir.

LASTİKLERİN BAKIM VE BASİT ARIZALARI
      Lastik hava değeri tavsiye edilen değerden az ise ; lastikler kenar kısımlarından aşınma gösterir ,aracın enerji kaybı artar ve araçta yakıt sarfiyatı oluşur. Lastik hava değeri tavsiye edilen değerden fazla ise ; lastikler orta kısmından aşınır ve direksiyonda titreşimler oluşur. Lastiklerde balanssızlık (dengesizlik) var ise ; Lastikler titreşim yapar, direksiyonda belirli kilometrelerde titreşim oluşur, direksiyon hakimiyeti zorlaşır, bağlantı somun ve civataları gevşer, ön takım ayarları çabuk bozulur, lastikler dengesiz aşınır. Isıdan dolayı şişen lastiklerin hava değeri indirilmemeli, olduğu basınçta bırakılmalıdır. Lastik hava değerleri her araca binerken kontrol edilmelidir. Kontrol esnasında lastiklerin soğuk olmasına dikkat edilmelidir. Araç üzerinde bulunan lastiklerin hepsi eşit değerde olmalıdır. Kar zincirleri çekici lastiklerin hepsine takılmalıdır. Tekerlekler üzerinde bulunan bijonlar sıkma işlemi yapılmadan önce mutlaka kuru bir bezle silinmelidir.

× Aklına Takılan Bir Şeyler mi var ?