Yağlama Sistemi

SİSTEMİN ÇALIŞMASI Yağ pompası karterdeki yağı belirli basınçla yağlama kanallarına gönderir. Motor yağı çalışan motor parçalarını yağladıktan sonra tekrar karter içerisine geriye gelir. 

YAĞLAMA SİSTEMİ PARÇALARI VE GÖREVLERİ 

1-KARTER : Motor yağına depoluk eder, yağın soğumasına yardımcı olur ve motorun alt tarafını kapatarak; toz. toprak ve yabancı maddelerin motor içerisine girmesini önler. 

2-YAĞ FİLTRESİ : Motor yağının temizlenmesini sağlar. 

3-YAĞ POMPASI : Yağı karterden emerek belirli basınç altında motor yağlama kanallarına gönderir. 

4-YAĞ GÖSTERGESİ : Yağ müşiri yardımıyla yağın basıncını sürücüye bildirir

5-YAĞ LAMBASI : Yağlama sisteminde meydana gelen arıza karşısında sürücüyü ikaz eder. Marşa basılıp motor çalıştığı anda kendiliğinden sönmesi gerekir. 

6-YAĞ KONTROL ÇUBUĞU : Günlük bakımlarda karterdeki yağın seviyesini ölçmek için kullanılır.

YAĞ ÖLÇÜM KURALLARI  YAĞ DEĞİŞİM KURALLARI

     Motor çalışır vaziyette olmayacak. Eğer kontak yeni kapatılmış ise 5-6 dakika kadar beklenilmelidir. Motor çalışır vaziyette olmayacak. Eğer kontak yeni kapatılmış ise 5-6 dakika kadar beklenilmelidir. Araç düz zeminde olmalı Yağ çubuğu çekilip temiz bir bezle silinir ve tekrar kanalına takılır. Motor sıcak olmalı. Çubuk kanalından çekilip yere paralel şekilde tutularak yağ belirtisi okunur. Kirli yağ karterin altından boşaltılır. Yağ belirtisi çubuk üzerinde bulunan iki çizgi arasında olmalıdır. Yeni yağ subap muhafaza kapağı üzerinden (motor yağ kapağı) ilave edilir.

MEYDANA GELEN BASİT ARIZALAR VE GİDERİLMESİ

     Motor yağının eksilme sebepleri ; karter delinmiş, karter contası kaçırıyor veya motor yağ yakıyor olabilir. Motorun yağ yakma sebepleri ; segmanlar aşınmış, silindirler aşınmış, subap yatakları aşınmış olabilir veya kullanılan motor yağlama yağı fazladır. Yağ yakan bir aracın egzoz dumanı mavi renkte gözlenir. Yağ ölçümü yapıldığında yağ belirtisi en alt (min.) çizgide ise bu aracın yağsız çalıştığını bildirir. Yağsız çalışan bir araçta ; motor aşırı derecede ısınır ve yanar. Motor çekişten düşer. Eğer yağ belirtisi en üst (max.) noktada ise yağın fazla olduğunu bildirir. Bunun sonucunda da araç yağ yakar. Araçta bulunan motor yağlama yağı günlük bakımlarda kontrol edilmelidir ve belirli kilometre sonunda da motor yağlama yağı değiştirilmelidir. 
      Yağ filtresi belirli kilometre sonunda değiştirilmelidir. Sistemle ilgili arızayı hareket halinde sürücüye yağ lambası bildirir. Yağ lambası yandığında mutlaka kontak kapatılmalıdır. Yağlama yağı olduğu halde motorda yağ basıncı yapılamıyor ise; Yağ filtresi veya yağ pompası tıkalı olabilir.

× Aklına Takılan Bir Şeyler mi var ?