Araçlar için kış mevsimi zor bir mevsimdir. Kötü hava şartları motorun performansını zorlar, kar ve buz araç çekişini sınırlar, oluşan çukurlar lastiklere zarar verir.Araçların bakımı yapılmazsa daha önemli problemlerle karşılaşılabilir.Kış mevsimine yavaş yavaş girerken aracınız için hazırlık yapmaya başlamalısınız.Aracınız ne olursa olsun ek bakım desteklerini yaparak kışa hazırlıklı hale getirmeniz gerekmektedir.Periyodik bakım harici kış bakımınıda gerçekleştirmeniz gerekmektedir.
Kış bakımını ihmal etmeniz halinde ciddi hasarlar,performansta düşüklükve yakıt tüketimi artışı gibi sorunlarla karşılaşabiliyorsunuz.Kış bakımı yaparak ciddi masraflardan kurtulmuş oluyorsunuz.

Kış bakımı için yapılması gereken 8 maddelik bakımlar şunlardır.

1-Akümülatör, aracın tüm önemli aksamlarını çalıştıran güç kaynağıdır. Akünüzün voltaj ve şarj gücünü kontrol edin, akünüzün su seviyesi düşükse tamamlayın.
2-Radyatörde bulunan suyun donmaması için antifriz kullanılmalıdır.Antifriz soğutma suyunun donmasını engeller.Aşırı soğuklar bastırmadan hemen Antifriz kullanın.
3-Yakıt tüketimi artıran diğer sorun elektrik ve ateşleme sistemidir.%10’a kadar tüketimi artırabilir.Bu yüzden buji tırnaklarının ayarı ve temizliği yapılmalıdır.
4-Lastikler mevsime uygun olarak kullanılması gerekir.Mevsime göre uygun lastik kullanılmaması sonucu araç hakimiyeti zorlaşır.Buda aracın savrulması gibi sebeplere yol açarak sizi tehlikeye sokabilir.Kış lastiklerine zamanında geçmeyi unutmamalıyız.Zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Aralık 2019 tarihinde başlıyor.
5-Aydınlatmalar görüş açısı için çok önemlidir.Kışın hava erken karardığı için aydınlatma sisteminde problem olmamasına kışın daha çok önem vermelisiniz.Varsa yanmayan ampul değiştirilmeli ve far ayarları yapılmalıdır.
6-Isıtma,buz,buhar çözme gibi fonksiyonları yerine getiren kaloriferlerinizi kontrol ettirin.
7- Fren hidroliği ve balatalar kontrol edilmelidir.Kaygan ve buzlu yollar için fren sisteminin çalışması önemlidir.
8-İyi bir görüş açısı sağlamakiçin cam sileceğinin bakımını yapmalıyız.Donmasını engellemek için katkı maddesi (Antifriz) kullanılmalıdır.

Bu maddelere uyarak aracınızın kış için masraflarınızı azaltabilirsiniz.Tabiki maddi açıdan daha önemlisi sizin ve diğer sürücülerin can sağlığını tehlikeye atmamış olursunuz.