Soğutma Sistemi (Su Soğutma)

SİSTEMİN GÖREVİ Yanma sonucunda ısınan motor parçalarının yüksek ısılardan zarar görmesini engellemek amacıyla motorun soğutulmasını sağlar.

SİSTEMİN ÇALIŞMASI

      Radyatörde bulunan su, devir daim (su) pompası vasıtasıyla motor blokları içerisindeki su kanallarına gönderilir. Blok içerisinde dolaşan su tekrar radyatöre döner ve bu işlem sürekli devam ederek soğutma işlemi sağlanmış olunur.

SOĞUTMA SİSTEMİ PARÇALARI VE GÖREVLERİ 

1-RADYATÖR : Soğutma suyuna depoluk eder ve bloklardan gelen sıcak suyun radyatör üst depodan geçerek peteklerde soğumasını ve alt depodan soğuk suyun tekrar bloklara gönderilmesini sağlar. 

2-VANTİLATÖR KAYIŞI : Krank kasnağından hareket alarak; su pompası, vantilatör ve alternatörün çalışmasını sağlar. ( Vantilatör kayışı yalnızca soğutma sisteminde değil ayrıca şarj sisteminde de kullanılan ortak bir parçadır) 

3-VANTİLATÖR (ELEKTROFAN): Radyatör peteklerinde bulunan sıcak suyun soğumasını sağlar. 

4-DEVİR DAİM (SU) POMPASI : Vantilatör kayışının hareketiyle radyatördeki suyu basınçlı olarak alıp su kanallarına pompalar. 

5-TERMOSTAT : Motorun en kısa süre içinde ısınmasını ve ısındıktan sonra motor ısısının sabit kalmasını sağlar. Yer olarak silindir kapağı su çıkışında bulunur. 

6-HARARET (ISI) GÖSTERGESİ : Sürücüye motor ısısı ile ilgili bilgi verir. 

7-ISI MÜŞÜRÜ : Isı göstergesine elektrik gönderir, silindir kapağına bağlanmıştır.

SOĞUTMA SİSTEMİNİN BASİT ARIZALARI VE GİDERİLMESİ 
      Soğutma suyunun eksilme sebepleri; Kalorifer hortumlarının kaçırıyor olması Silindir kapak contasının kaçırıyor olması Radyatör kapağının bozuk olması 
      Aracın hararet yapma sebepleri ; Suyun yetersiz olması Termostatın arızalı olması Radyatör peteklerinin kireçten dolayı tıkalı olması Devir daim (su) pompasının arızalı olması  Vantilatör kayışının; gevşek, ve kopmuş olması Su kanallarının paslanma ve kireçlenme yapması 
      Fan soğutucu araçlarda ; fan motorunun arızalı, fan elektrik müşirinin bozuk olması Aracın uygun devir ve viteste kullanılmaması 
Hararet yapmış bir motorun radyatör kapağı hava basıncı alındıktan sonra açılır, birden açılmaz. Hararet yapan bir araçta kontak anahtarı kapatılmaz, araç rölantide çalışır vaziyette ılık su yavaş yavaş ilave edilir. 
Radyatör içerisindeki suyun seviyesi radyatör peteklerinin 1 cm kadar üzerinde bulunmalıdır. Kullanılan su içilecek temizlikte veya kireçsiz su olmalıdır. Radyatördeki suyun seviye kontrolü günlük bakımda yapılmalıdır. 
Kışın suyun donmaması için içerisine antifriz ilave edilmelidir.
      Vantilatör kayışı yaklaşık olarak 1-1,5 cm kadar esnemelidir. Gerginlik kontrolü haftalık bakımdır. Hareket halinde iken kayış kopacak olursa sürücüye ilk ikazı şarj göstergesi bildirir.
      Sıcak motorun üzerine soğuk su dökülmez çünkü; silindir bloğu ve kapağının çatlamasına sebep olur. Araçtaki termostat çıkarılacak olursa ; Motor soğuk çalışır, geç ısınır, aşınmalar artar. Hararet yapmış bir araçla yola devam edilecek olursa; motor fazla ısınır ve yanar, çekişten düşer. Hava soğutmalı motoru su soğutmalı motordan ayıran en önemli fark, su soğutma parçalarının hava soğutmalı motorda bulunmaması.

× Aklına Takılan Bir Şeyler mi var ?