Aracınızının Kış bakımı yapıldığı gibi yaz mevsimi içinde bakımı yapılması gerekir.Kısa 7 maddelik bakımlar şunlardır:

1- Radyatörün Kontrolü Yap ve Temizle

Yazın meydana gelen motor hasarlanmalarının en önemli sebeplerinden biride motorun aşırı ısınmasıdır. Sıcaklarda zorlama etkisini dikkate alarak radyatör ve hortumlarının durumunu kontrol etmek gerekir. Özellikle, radyatör kanalları arasından hava geçişini engelleyecek pislik ve tortu olmadığına dikkat edilmelidir.

radyatör

2-Soğutma Sıvısının Kontrolünü Yap

Soğutma suyu seviyesinin kontrolünü kullanım klavuzunda belirtildiği biçimde kontrol ediniz. Antifriz ve distile su karışımının bölgeye uygun oranda yapılmış olduğundan emin olunuz. Radyatör soğutma suyunun genellikle 3 yılda bir değişimi gerektiğini unutmamanız  gerekir.

sogutma-sivisi

 

3- Akü renkli indikatörden durumunu kontrol et

Akünün üzerinde bulunan ve şarj durumunu gösteren renkli indikatörden durumunu kontrol ediniz. Eğer akü sıvı tip ise, yazın buharlaşmaların daha fazla olacağını dikkate alarak hücrelerdeki seviyeyi kontrol ediniz, sıvı asit içerdiği için teneffüs etmeyiniz ve uzman kişilere müdahale ettiriniz.

aku-bakim

 

4- Lastiklerini kontrol et

Yaz tipi veya dört mevsim tipi lastiğe geçiş yapınız. Lastik içi basıncı sıcakta daha fazla artacaktır, lastiklerin fiziksel durumuna, diş derinliğine ve çatlaklar olup olmadığına bakınız. Sıcak asfalt, şartları daha fazla zorlaştıracaktır.

Yaz Lastiği Özellikleri Nelerdir?

1-Geliştirilmiş hız ve atiklik

2-Yükseltilmiş viraj alma ve fren yapma

3-Daha az çentik

4-Maksimum yol tutuş performansı

5-Islak Yolda daha iyi performans

yaz lastiği

 

5-Klima (AC) Kontrolünü Yap

Eğer klima performansını yetersiz buluyorsanız, klima kompresör kayışı, soğutucu akışkan azalması, kaçağı, klima radyatörünün böcek ve diğer pisliklerle arasından hava geçemeyecek biçimde tıkanmış olabileceğini , toz veya polen filtresinin tıkanmış olabileceğini dikkate alıp kontrol ettiriniz.
Klima evaporatörü nemli ortamda bakteri üretebileceğinden koku yapabilir, uzman tavsiyesi ile uygun marka dezenfektan uygulaması yapılması kişi sağlığı için uygundur.

arac-kliması

6-Aracın temizliği yapılması ve korunması

Yazın sert güneşi, aracın boyası üzerinde solma ve bir nevi yanma veya pullanma yapar. Diğer taraftan uzun yol seyahatleri esnasında aracınızın ön kısmında sinek, böcek kalıntıları, park halinde sıcak yüzey üzerinde oluşacak kuş pislikleri  aracınızın boyasını tahrip edecektir.

 

7-Periyodik Bakımı ve Yağ değişimi

Aracınızın periyodik bakım zamanının (Genellikle yılda bir kere veya 15.000 km) gelip gelmediğini kontrol etmeniz , eğer zamanı geldiyse, orijinal parça, tavsiye edilen yağ ve diğer malzemeler kullanılarak yetkili ve uzman noktalarda yaptırmanız tavsiye edilir.